Militaarne Hiiumaa
 
   
  Sissejuhatus  
  Sissejuhatus > Metallivargad viisid Kukeraba 180 mm kahuri toru  
 

www.mil.hiiumaa.ee

Teise Maailmasõja kindlustuse kahuritorn varjendiga 2
Ahitektuurimälestis, registri number 23429
"Kultuurimälestiseks tunnistamine" kultuuriministri 10.09.1999 määrus nr. 20, (RTL 1999, 129, 1797)
Fotod poolekslõigatud Kukeraba suurtükitorust
11. september 2006


Lõpuks saame esitada mõned fotod suurtükitorust. Vahepealne versioon, et toru on lõigatud koguni kolmeks jupiks, ei leidnud õnneks kinnitust. Alust sellisteks kahtlusteks andis lõikepindade erinevus - ühel poolel on suur sälk, teine lõikepind on enam-vähem tasane. Mõõtmine andis kahe torupoole kogupikkuseks 839 cm.

Politsei tabas ajaloolise suurtükitoru [...]
Postimees Online 16.08.2006

Kärdla politsei tabas inimesed, kes [...] läinud nädalal Hiiumaalt Tahkuna poolsaarelt Kukerabast Teise maailmasõja aegse suurtükitoru, vahendas Lääne prefektuuri infojuht Urmas Kiil. Kinnitust leidis uurimise alguses tehtud oletus, et [...] kavatsesid ajaloolise relva müüa vanametalliks. Lääne politseiprefektuuri Kärdla politseijaoskonna vanemkomissar Erik Teder ütles, et hetkel menetlustoimingud kuriteo asjaolude välja selgitamiseks veel kestavad.

"Esialgsetel andmetel panid [...] toime kaks Läänemaal elavat meesterahvast, kellest üks on keskealine, teine aga pensionieas." Praeguse seisuga on üks [...] kahtlustatavatest meestest üle kuulatud, teine mees kuulatakse üle lähitulevikus.

Hiiumaalt [...] ajalooline suurtükitoru leiti rikutuna Läänemaal. Selgitati välja, et juba Kukerabas saeti suurtükitoru gaasikeevitusega pooleks ja [...] kavatsesid selle müüa vanametalliks. Tegemist oli ainsa Baltikumis säilinud 180-mm rannakaitsepatarei suurtüki toruga.

Teder teatas veel, et uurimise käigus avastas politsei [...]paigas jälgi, mis viitasid sellele, et keegi on soovinud lahti kangutada ka teisi rannakaitsepatarei metallist detaile nagu suurtüki alust. Vanemkomissar oletas, et [...] jõud nende esemete peale ei hakanud. Ka ei osanud ta öelda, kas suurtüki alust käisid kangutamas samad mehed, keda kahtlustatakse suurtükitoru [...]. "Selles küsimuses peab edasine uurimine selguse tooma," lausus ta.

Kärdla politseijaoskond palus tänada Hiiu maavanemat Hannes Maaselit ja kolleege Haapsalu politseijaoskonnast, kelle kaasabil õnnestus ajalooline suurtükitoru kiiresti leida. Kõne all oleva [...] asjaolude välja selgitamiseks alustas Hiiu politsei kriminaalmenetlust [...] paragrahvi järgi, kui teo objektiks on suure teadusliku, kultuuri- või ajalooväärtusega ese. Süüdimõistmisel võib kohus sellise teo eest määrata kuni viieaastase karistuse.

Mirjam Mäekivi, PM online
Rando Tooming, PM online

Uudise on avaldanud:
Eesti Päevaleht
Postimees
Delfi
Krimi.ee
Eesti Politsei
rus.delfi.ee: Полиция задержала укравших старую пушку
Lääne Elu - Varastatud suurtükitoru leiti Haapsalust
Национальный Фонд "Возрождение русской усадьбы" - Форум

12.08.2006

Metalli[...] viisid Kukeraba 180mm toru!

Laupäeval, 12. augustil avastas Hiiumaa muuseumi direktor Urmas Selirand, et Tahkunas Kukeraba patareist on metalli[...] viinud 180 mm suurtüki toru. Toru pikkus oli 8,4 meetrit ja kaal hinnanguliselt 10 tonni. Jälgede järgi sündmuspaigas võib järeldada, et toru on lõigatud pooleks ja tõstetud veoautole. Kultuurimälestise rikkumine ja [...] on kriminaalkorras karistatav. Muinsuskaitseamet on tänulik iga vihje eest, mis aitaksid haruldast kultuuriväärtust leida. [...] uurib Kärdla politseijaoskond.

Lähemalt saab rannapatareist nr 316 lugeda mil.hiiumaa.ee, Последний ствол моонзундских башенных батарей,

Uudise on avaldanud: Militaar.net, Hiiumaa.ee, Päevaleht, Postimees, SL Õhtuleht, ETV24 uudised, Geopeitus.ee, Delfi, Krimi.ee, Automoto.ee,
Форумы Русского Фортификационного сайта: Украден 180-мм ствол с Хийумаа,
rus.delfi.ee: На Хийумаа украдена редкая пушка,

Kommentaar DELFIS:
kohalik
, 14.08.2006 17:58
TORU KÄES!
Leiti Haapsalust ühe metallikokkuostu firma platsilt.



Selline nägi välja toru asukoht 12. augusti lõuna ajal

2006_08_12_7692.jpg 2006_08_12_7755.jpg 2006_08_12_7737.jpg
Siin meenutuseks mõned pildid torust
2004-05_kukeraba_014.jpg 2004-05_kukeraba_012.jpg 2004-05_kukeraba_015.jpg
2006-05-14_kukeraba_028.jpg 2004-05_kukeraba_007.jpg



Selline näeb välja ka Kukerabas olnud 180 mm rannapatarei kaksiktorn.
Fotol olev suurtükitorn on tänaseni säilinud (kui metallivargad pole seda tükkideks lõiganud!) Vladivostoki lähedal Gamovi neemel rannapatareis nr. 220

 

25.12.2003

Mõned pildid torust. Ilm on jätkuvalt pildistamiseks ebasobiv, aga mingi ettekujutuse asjast peaks saama. Näha on torul säilinud värv - altpool roheline ja toru otsas punane. Toru ots on täiesti korras - nii toru sulgemise katte (?) keere kui ka vintsooned on terved. Ja pikkus on jätkuvalt 8,4 m.

Pärast ajaleheartiklit toru väljatõmbamisest käib seda vaatamas palju huvilisi. Tuleks siiski hoiatada väiksemate autode omanikke - suurtükitornini viiv tee on väga sügavate rööbastega ja jätkuvatest vihmasadudest ja liiklusest ka üsna porine. Nii et tasuks kaaluda auto jätmist kahe torni vahelisele teele. Seal on ruumi parkimiseks ja möödasõiduks. Teise suurtükitornini ja seal oleva toruni jääb paarsada meetrit, see ei tohiks olla pikk maa jalutuskäiguks. Lisaks võib vaadata teele jäävat elektrijaama. (Vaata skeemi)

180 mm patareisid ehitati 1939-41 Eestisse kolm: Tahkunas, Osmusaarel ja Saaremaal Sõrve säärel (Stebeli patarei). Kõik olid kahe paaristorniga patareid. Lisaks oli Paldiskis veel 180 mm raudteesuurtükk. Tänaseks pole Baltikumis säilinud mitte ühtegi 180 mm rannakaitsekahurit. Samatüübilist suurtükki võib kõige lähemal näha Peterburis. Seal on mälestusmärgiks tehtud üks ristleja Kirov lammutamisel 1974. aastal mahamonteeritud kolmiktorn.

PC253399.jpg PC253403.jpg PC253405.jpg
PC253406.jpg PC253411.jpg PC253412.jpg
PC253415.jpg PC253416.jpg PC253419.jpg
PC253422.jpg PC253423.jpg PC253425.jpg
PC253428.jpg PC253430.jpg PC253436.jpg
PC253441.jpg



22. detsember 2003

Esmaspäeval algas talv ja ilm Hiiumaal oli vastav - lumetorm, jäide. Kolmas katse Kukeraba toru väljatõmbamiseks tehti ilma suurema kära ja pealtvaatajateta. Ja kell 14.30 oli ta käes! Esialgne mõõtmine andis pikkuseks 840 cm.

Vaata lisaks Juri Melkonovi artiklit(vene keeles: http://www.melkon.lv

 

Hiiumaa Muuseumi pikim ja raskeim eksponaat lõpuks käes

Ajaleht Hiiumaa 23. detsember 2003
Tiiu Liivamägi

Üleeile tõmmati Kukerabast lõpuks välja kahuritoru, mis 62 aastat tagasi samas asunud rannakaitsepatarei nr BB-316 õhkulaskmisel sinna lendas.

Esmaspäeval algas talv ja ilm Hiiumaal oli vastav – lumetorm, jäide… Kolmas katse Kukerabast toru väljatõmbamiseks tehti ilma suurema kära ja pealtvaatajateta. Ja kell 14.30 oli ta käes! Esialgu seitsmemeetriseks hinnatud toru maapealne mõõtmine andis pikkuseks 840 cm, sõnas Hiiumaa Muuseumi direktor Urmas Selirand.

Seekordse aktsiooni eestvedajaks oli Seliranna sõnul Hannes Vaidla, kelle militaarhuvilised sõbrad-tuttavad pärast vastavasisulist ekskursiooni Lõimastu-Kukeraba piirkonnas olid väga huvitatud rahalisest toetamisest meie militaarobjekti täiendamiseks maa sees peidus oleva kahuritoru näol. “OÜ Hiiu Teed, kellelt vastav tehnika, ja grupi ajaloohuviliste kodanike ühise ettevõtmise tulemusel sai üritus teoks ja seekord õnneks ka plaanitud lõpuga – kahuritoru on maa seest väljas ja asetatud sellesama raudbetoonaluse peale, kust ta kunagi ära lendas,” rääkis Vaidla.

Esimene, ebaõnnestunud katse kahuritoru kättesaamiseks toimus 30. novembril, teisele katsele, 12. detsembril oli kaasatud küll kopp, kuid toru jäi vaatamata igast suunast sikutamisele maa sisse.

Milline nägi välja Kukerabas patareis nr. BB-316 olnud 180 mm rannakaitsekahuri kaksiktorn MB-2-180, saate vaadata veebilehelt http://www.fortress.bosfor.ru/image/fort/battery220/index.shtml. Vladivostoki lähedal Gamovi neemel on samasugune kaksiktorn säilinud tänapäevani.

Kukeraba rannakaitsepatareis asunud kahurikooslus õhati Teise maailmasõja ajal venelaste endi poolt, kui vaenlane ründas vastupidiselt ootustele maa poolt ehk seljatagant, et see mitte mingil juhul vaenlase kasutada ei jääks.



Hiigelkahuri väljatirimine nurjus

Allar Viivik
SL Õhtuleht 1. november 2003

Piirivalvuritel ei õnnestunud eile Hiiumaal Kuke rabast seitsmemeetrist hiigelkahurit, mis 62 aastat tagasi samas asunud rannakaitsepatarei õhkulaskmisel sinna lendas, välja tõmmata.

«Plaan seitsmemeetrine ning 18 sentimeetrit jäme rannapatarei kahur rabast välja tirida on ammune,» ütleb Hiiumaa muuseumi direktor Urmas Selirand. «Relv lebab kaks kilomeetrit Tahkuna majakast Lehtma poole Kuke rabas.» Eile sõitis muuseumirahvas koos piirivalvuritega kohale, et kahur välja sikutada. «Lootsime, et saame selle 30tonnise tõmbega autovintsi abil kätte,» lausub direktor. Mehed kerisid trossi ümber kahuritoru, auto kinnitati mändide külge ning hakati siis vintsiga tõmbama. «Männid liikusid küll, aga toru mitte,» räägib Selirand. Lõpuks lendas vintsiplokk kildudeks ning edasistest katsetustest loobuti. «Toru on tarvis korralikult välja puhastada, sest vesi on praegu madal. Ehk saab siis ta lõpuks maa seest kätte,» arvab direktor.

Tahkuna rannakaitsepatarei ehitas punaarmee aastatel 1939-1940, tariti kohale ka kaks hiigelkahurit. 1941. aasta oktoobris laskis taganev punaarmee rajatise õhku. Patarei betoonpunkrid jäid küll terveks, kuid suurtükitorn lendas laiali - üks kahuritest maandus 5-6 meetri kaugusele Kuke rabasse. «Pauk pidi olema tugev, sest kümmekond tonni kaaluvat kahurit niisama juba ei liiguta,» selgitab Selirand.

Pärast sõda sulges okupatsiooniarmee Tahkuna poolsaare tipu. Legendid rabas olevast kahurist levisid suust suhu. «Räägiti igasuguseid jutte. Aga veetase oli aastaid kõrge ning keegi ei saanud rabasse kolama minna,» teab direkror. Üheksakümnendate alguses käisid rabas ajaloolased, kes nägid torust umbes poolt meetrit. Kolm suve tagasi mõõtis Selirand kahurit ning uuris erialakirjandusest, mis relvaga tegu. Venekeelne teatmeteos «Kodumaine suurtükivägi» väitis, et tegemist on ühega kahest suurtükitornil olnud hiidkahurist. Riias tegutseva ajaloolase Juri Melkonovi kinnitusel on Kuke rabas asuv kahur haruldane: enamik selliseid relvi on viidud vanarauaks, puruks lastud ning teadmata kadunud.


HARULDUS JÄI RABASSE: «See relv võib olla sama haruldane kui Kõpu majakas,» ütleb ajaloolane Urmas Selirand. Kahur on valatud kvaliteetsest relvaterasest ning on hästi säilinud.
Foto: Urmas Liit/Hiiumaa Muuseum

Kommentaar SL Õhtulehe veebilehelt
urmas.esimene@mail.ee

Meie lehed on kuulsad ainult negatiivsete uudiste produtseerimise poolest, nii ka seekord. Pole ime, et kommitakse jaburalt. Relvaterast reeglina ei markeeritud.Tegemist on relvaseadme MB-2-180 ühe lõhatud toruga, mis paiknes rannapatarei nr.316 IV-180/57 soomustornis ja tehti kasutuskõlbmatuks 18. okt. 1941 kui saksa väed parasjagu Hiiumaad vallutasid. Välja võtmise eesmärgiks on kogu patarei rajatiste ja osade parem eksponeerimine Hiiumaa headele külastajatele. Kogu kompleks on muinsuskaitse all ja vabatahtlik töö ekspositsiooni loomiseks jätkub aastaid. Pädeva ekskursioonijuhiga matku saare rannapatareidele korraldab juba mitmendat aastat Hiiumaa Muuseum. Huvilistele soovitan saiti www.mil.hiiumaa.ee




Hiidlaste jonn vs vene toru
Ajaleht Hiiumaa / Hiiumaa.ee 3. november.2003

Reedel üritati Tahkunas Kuke rabas maa seest välja tõmmata 1941. aastast alates seal olnud kahuritoru, kirjutab Ajaleht Hiiumaa.

Hiiumaa muuseumi direktori Urmas Seliranna sõnul üritus küll oma eesmärki ei saavutanud ning toru kätte ei saadud, kuid: “Keskmine maavärin tekitati küll. Et me seda siiski kätte ei saanud, vaid hoopis abiks olnud piirivalve maasturi vintsiplokk järele andis, näitab, et seda toru seal maa sees mitte vähe ei ole – tugeva seitsme meetriga võib arvestada kindlasti. Aga kuna see ka külgepidi liikus, näitab, et seda siiski võimalik kätte saada on! Seetõttu pole tänaste tulemuste kiuste meil mingit pessimismi, vaid oleme kindlad selle kättesaamises! Nüüd tuleb leida kopaga traktor, mis toru ümbert maapinnast veidi lahti kaevaks.”

Millal seltskond aktiviste järgmist torukangutamise üritust teostama läheb, ei osanud Selirand täpselt öelda. Nende innukust nähes võib arvata aga, et üsna pea, sest muuseumitöötajad ei jaksa kaua oodata, mil mälestusmärki rahvale näidata saaks, eriti kui see enda töö ja vaevaga päevavalgele toodud saab.

Kahuritoru, mis ulatub maa seest välja umbes meetrijagu, oli algselt üle kümne meetri pikk, kuid sõja käigus lasti lõhki selle lukust toru otsapoolne osa. Ümberringi vedeleb kõikjal sellesama toru juppe, ütleb Selirand, ja lisab, et vaatamisväärsuseks kujuneks väljatõmmatud kahuritoru koos patareidega kindlasti.

Ajaloolise väärtusega sündmust oli kaema tulnud ka Riia harrastusajaloolane Juri Melkonov pojaga, kes on Saaremaa sõjaväelase-tankisti poeg ning kelle venekeelne raamat “Väinamere patareid” muuseumimajas müügil on. Seliranna sõnul tõlgitakse raamat lähiajal ka eesti keelde.

 

2003_12_22_02.jpg 2003_12_22_09.jpg 2003_12_22_32.jpg
2003_12_22_39.jpg 2003_12_22_47.jpg 2003_12_22_49.jpg


12. detsember 2003
Teine katse Tahkunas Kukeraba patarei BB-316 teise suurtükitorni juures
maas sees olevat 180 mm suurtükitoru kätte saada.
Sikutati neljast suunast, rebestati hulk metalli, toru liikus ka -
aga seekord jäi siiski veel oma kohale.

PC122981.jpg PC123000.jpg PC123014.jpg
PC123016.jpg PC123033.jpg PC123037.jpg
PC123040.jpg PC123044.jpg PC123055.jpg
PC123066.jpg PC123079.jpg PC123089.jpg
PC123097.jpg PC123110.jpg PC123117.jpg
PC123120.jpg PC123132.jpg PC123140.jpg
PC123146.jpg PC123148.jpg PC123156.jpg
PC123159.jpg PC123166.jpg PC123169.jpg
PC123176.jpg PC123183.jpg PC123186.jpg
PC123191.jpg PC123215.jpg PC123227.jpg
PC123239.jpg PC123243.jpg PC123248.jpg
PC123255.jpg PC123257.jpg PC123259.jpg
PC123267.jpg PC123285.jpg

eXTReMe Tracker